VÚGTK - hlavní stránka

Napsali o nás

Skenování Generální mapy tloskovského panství

Skenování Generální mapy tloskovského panství na přesném (kartometrickém) skeneru

Dne 5. listopadu 2024 proběhlo ve VÚGTK v rámci projektu NAKI Velkoformátové archiválie s omezeným přístupem pro veřejnost jako opomíjené kulturní dědictví skenování Generální mapy tloskovského panství na přesném (kartometrickém) skeneru. Jedná se o vzácnou rukopisnou mapu rozměrů 6000 x 4000 mm ze sbírek Státního oblastního archivu Praha.

Výstava - 70 let od vzniku VÚGTK

Výstava k 70. výročí vzniku VÚGTK

Dne 8. 10. 2024 proběhla v prostorách Národního technického muzea v Praze (NTM) vernisáž k výstavě Historický vývoj zeměměřictví, která vznikla při příležitosti 70 let od vzniku Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického, v. v. i. (VÚGTK).
V textech, obrazovém materiálu i na ukázce přístrojů a pomůcek z vývojových dílen VÚGTK představuje historii i současnost této veřejné výzkumné instituce, jejíž společenský přínos je mimořádný.
Samotná výstava potrvá v prostorách NTM v termínu 9. 10. 2024 – 2. 3. 2025.

Noc vědců 2024

Noc vědců 2024

Na pátek 27. září jsme pro vás v rámci Evropské noci vědců připravili společný program v Ondřejově na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR a na Geodetické observatoři Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického.

Vstup na akci je zdarma. Registrace není třeba.

Veletrh vědy

Veletrh vědy 2024

I v roce 2024 se bude Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, v. v. i. (VÚGTK) účastnit každoroční akce s názvem Veletrh vědy. Jedná se o největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR.

Veletrh vědy představí rekordní počet více než 100 expozic. Jednu z nich si pro svou prezentaci připravil i VÚGTK.

Lávka v Hradci králové

Hydrostatická nivelace dokáže předcházet pádům mostů

Metodou hydrostatické nivelace lze v reálném čase monitorovat výškové posuny mostů a jiných objektů s přesností do 0,2 mm pro vzdálenost do 150m.
Naše řešení je využíváno na několika objektech včetně turbogenerátoru Jaderné elektrárny Temelín.

Gravimetrické měření podzemních vod bez vrtů

Při našem měření není třeba žádných vrtů. Přístroj se základnou 60 x 60 centimetrů a vysoký 130 cm přivezeme na místo. Měření na místě trvá několika hodin.
Celkové náklady na měření jsou v několikaletém horizontu obdobné jako provedení monitorovacího vrtu, ovšem s tím, že použití gravimetru nijak nenarušuje terén. Navíc není třeba zajišťovat žádné povolení jako v případě vrtu.

Přejít nahoru