Výzkumný útvar Odvětvové informační středisko (ODIS) a Zeměměřická knihovna® je zaměřený na informatiku a ICT. Mezi hlavní náplň činnosti patří mimo jiné:
Výzkumná práce ODIS se týká především využití digitálních technologií k využívání, zpřístupňování a popularizaci geodetických dat a služeb a v hledání nových přístupů k řešení problémů v oboru.
Mezi výsledky výzkumné činnosti ODIS patří např. webová služba pro analýzu deformací, Virtuální mapová sbírka, unikátní technologie digitalizace glóbů atd.
Zeměměřická knihovna® je vědecko-technická knihovna s celostátní působností. Je zapsána Ministerstvem kultury ČR do evidence knihoven podle zákona č. 257/2001 Sb., pod č. 2599/2002 jako Zeměměřická knihovna® - veřejná specializovaná knihovna.
Pro veřejnost: úterý a čtvrtek 9:00 - 11:00
Doporučujeme knihovnu před návštěvou kontaktovat, aby mohly být požadované dokumenty připraveny.
Po předchozí domluvě vás rádi uvítáme i mimo uvedené hodiny.
Telefon: 226 802 323
E-mail: knihovna@vugtk.cz
Adresa: Ústecká 98, 250 66 Zdiby
Zeměměřická knihovna poskytuje přístup k elektronickým informačním zdrojům. Vzhledem o licenčním ujednáním je přístup možný pouze z budovy VÚGTK, v.v.i.
Činnost knihovny v rámci rezortu zeměměřictví a katastru je mj. zakotvena ve statutu VÚGTK, v.v.i. zřízeného podle zákona č. 341/2005 Sb., o veřejných výzkumných institucích z r. 2005, který nabyl účinnosti 13. září 2005 a je financována převážně z institucionálního příspěvku podle každoroční smlouvy mezi VÚGTK, v.v.i. a ČÚZK jako zřizovatelem.
Knihovna svým fondem a specializací v oborech obory geodézie, geografie, geodynamiky, metrologie a katastru nemovitostí má jedinečné a výlučné postavení v České republice, ale i v mezinárodním měřítku. Je zapojena do řady aktivit meziknihovní spolupráce a poskytování vědeckých informačních zdrojů z oblasti své působnosti. Její výjimečnost byla potvrzena i zápisem ochranné známky "Zeměměřická knihovna®" do rejstříku ochranných známek vedeným Úřadem průmyslového vlastnictví České republiky.
ODIS nabízí prostřednictvím svého digitalizačního centra skenování na velkoformátovém skeneru ScannTech. Jedná se neprůtahový stolní plošný skener formátu A0+ s možností skenování i takových předloh, které nelze skenovat na průtahových skenerech (staré a vzácné tisky, poničené dokumenty (potrhané, oblepené páskou), předlohy podlepené tlustým kartónem, na kapa desce, s dřevenými lištami apod). Skener je také vybaven kolébkou, díky které lze šetrně a kvalitně digitalizovat knihy a atlasy i větších rozměrů. Skener má atest pro přesné kartometrické skenování map od ČÚZK.